Koncert 02.07.2024

Koncert Inauguracyjny Wrocław Summer Classics 2024

„Chopin meets Vivaldi”


Koncert pod patronatem:

A gdyby się spotkali? Dwóch wielkich geniuszy, których muzyka stała się nieśmiertelna. Vivaldi i Chopin, czyli najpopularniejsi kompozytorzy wszechczasów w ten jeden wieczór na jednej scenie Oratorium Marianum. Wybitni wrocławscy soliści ożywią ich muzykę w niezapomnianych interpretacjach. Przygotuj się na prawdziwą muzyczną ucztę!

Informacje

Data Koncertu: 02 Lipca 2024
Godzina: 19:00
Miejsce: Sala Oratorium Marianum – Uniwersytetu Wrocławskiego
Czas Koncertu: ok. 2x 40 min
Cena Biletów:
VIP 150 zł (w cenie poczęstunek w przerwie koncertu)
normalny 100 zł
ulgowy 70 zł (studenci i uczniowie)
Wstęp Wolny: Seniorzy i renciści
(Liczba miejsc ograniczona)

Program Koncertu (ok. 2x 40 min):

1 Część:
F. Chopin – „Koncert Fortepianowy nr 2 f-moll, op.21”

2 Część:
A. Vivaldi – „Cztery Pory Roku”

Wykonawcy Koncertu:

Viktor Kuznetsov – skrzypce
Jerzy Owczarz – fortepian
Zespół Solistów Filharmonii Uniwersyteckiej

02 Lipca 2024

Biografie

Viktor Kuznetsov  urodził się w 1963 roku w Taganrodze w rodzinie muzyków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w czwartym roku życia u swojego ojca, wybitnego pedagoga Michala Kuzniecowa. W 1981 roku rozpoczął studia solistyczne w klasie profesora B. Kotorowicza w Konserwatorium Kijowskim. W 1986 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Polsce, a w 1987 roku – laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui (Włochy). Od 1991 roku artysta mieszka i pracuje we Wrocławiu. W latach 2003/04 był pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu im. N.Paganiniego oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Wirtuoz”. Jest założycielem i Dyrektorem Artystycznym Wrocławskiego Zespołu Solistów Ricordanza oraz Wrocławskiej Orkiestry Festiwalowej. Nagrał z tymi zespołami wiele płyt CD, w tym na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans w 2002r. ( rekonstrukcja koncertu N. Paganiniego we Wrocławiu z 1829 roku). Na zamówienie Towarzystwa Muzycznego im. J. Zaidlera powstała płyta CD pt. „Musica Sacromontana”, która otrzymała w 2008 roku prestiżową nagrodę muzyczną „FRYDERYK”. Artysta stale koncertuje w Polsce i za granicą: w Niemczech, Norwegii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii. Jego „perfekcyjny i natchniony styl gry został doceniony przez najbardziej wymagającą publiczność”(Tagesspiegel). Artysta od czasu swojego debiutu w 2004 roku w Filharmonii Berlińskiej regularnie występuje jako solista na tej prestiżowej scenie muzycznej. Wiktor Kuzniecow od 1991 roku prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. K.Lipińskiego we Wrocławiu. Od 2002 roku pełni funkcję wiceprezesa Wrocławskiego Towarzystwa Koncertowego. Od 2013 roku jest Prezesem Fundacji ESKM (Europejska Sieć Kultury Młodych), której głównym zadaniem jest promocja młodych utalentowanych artystów. Jest inicjatorem i współzałożycielem w roku 2018 Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu, w której pełni funkcję dyrektora artystycznego.

Jerzy Owczarz – urodzony 1989 w Bielsku-Białej, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Faryniarza. Doktorat w dziedzinie pianistyki solowej obronił na Akademii im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu pod opieką naukową dr. hab. Macieja Pabicha. Artysta koncertował zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech, Austrii, Chinach i Czechach. Jest laureatem licznych konkursów pianistycznych, m.in. Concorso Internazionale di Esecuzione Musicale e Composizione „Valeria Martina” oraz Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Mariańskich Łaźniach.  Występował jako solista z orkiestrą pod batutą Jerzego Maksymiuka, Alberta Seidla, Petera Hansa Mansera. W 2022 uzyskał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzi wykłady i kursy na temat muzyki Chopina oraz aktywnie organizuje życie muzyczne jako dyrektor artystyczny cyklu koncertowego Dolnośląskie Salony Muzyczne.

SALA ORATORIUM MARIANUM UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO


02 Lipca 2024