Ricordanza


Zespół Solistów Ricordanza


Dr hab. Viktor Kuznetsov – skrzypce

Założyciel i Kierownik Zespołu: 1999 r. (ponad 500 zagranych koncertów, w większości w charakterze solisty oraz prowadzącego).

Założyciel Zespołu. Laureat Międzynarodowych Konkursów im. H. Wieniawskiego w Poznaniu oraz N. Paganiniego w Genui. Naukę rozpoczął w wieku 4 lat pod okiem ojca – wybitnego profesora Mihaiła Kuznetsova. Absolwent Konserwatorium w Kijowie w klasie prof. B. Kotorowicza. Od 1991 roku mieszka we Wrocławiu, gdzie udziela się jako wykonawca, pedagog i organizator wydarzeń kulturalnych. W Polsce występował pod batutą takich dyrygentów lak W. Michniewski, J. Salwarowski, G. Nowak, M. Pijarowski, wykonując koncerty J. Sibeliusa, N. Paganiniego, L. Bethoovena, P. Czajkowskiego, W. A. Mozarta i innych. Nagrał dwie płyty solowe z muzyką A. Vivaldiego oraz N. Paganiniego. Wykłada na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wiceprezes Towarzystwa Koncertowego, założyciel Fundacji Europejska Sieć Kultury Młodych. Gra na skrzypcach Nicolo Amatiego z 1662 r.


 

Dagmara Swystun – skrzypce

W Zespole od roku: 2006 (ponad 400 zagranych koncertów).

Absolwentka klasy skrzypiec Viktora Kuznetsova, w Zespole gra od 2006 roku, pełniąc rolę zastępcy koncertmistrza. Laureatka międzynarodowych konkursów muzycznych w Polsce i Czechach. Jako koncertmistrzyni Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej brała udział w koncertach i festiwali w całej Europie. Obecnie występuje, również, w Diverso String Quartet. Wraz z kwartetem ukończyła prestiżowe studia kameralistyczne w Berlinie i Manchesterze oraz nagrała debiutancki album w 2018 roku. Gra na instrumencie włoskiego mistrza z XVIII wieku.


 

Inessa Chychyla – skrzypce

W Zespole od momentu założenia: 1999 rok, (ponad 500 zagranych koncertów).

Absolwentka Akademii Muzycznej we Lwowie ma za sobą bogatą karierę solistki i kameralistki, obejmującą m.in. trasy koncertowe od Rosji po Hiszpanię. W latach 1987-1990 Koncertmistrzyni Orkiestry Kameralnej w Rownie. Uczestniczyła w kilkunastu nagraniach płytowych. m.in. w roli solistki Zespołu na płycie „Vivaldi – Albinoni”. W ramach Towarzystwa Koncertowego i Fundacji ESKM działa na rzecz rozwoju kultury muzycznej.  Gra na skrzypcach włoskiego mistrza XVIII wieku.


 

Viktor Kuznetsov Jr. – skrzypce, gitara

W Zespole od 2007 roku. Ponad 300 zagranych koncertów.

Kariera solowa od 11 roku życia. Regularne występy w charakterze solisty w Polsce i za granicą: Hannover, Kijów, Berlin (w tym w Filharmonii Berlińskiej z koncertami F. Mendelssohna, A. Piazzolli J.S. Bacha). Dwie płyty solowe: z muzyką Fritza Kreislera w roku 2002 oraz „Pory Roku” A. Piazzolli w 2004 r. Od 2017 roku prowadzi kwartet smyczkowy, założony wspólnie z muzykami, również grającymi w zespole Ricordanza. Gra też na gitarze. Gra na skrzypcach włoskiego mistrza z XVIII wieku.


 

Anna Osowska – Kud – skrzypce

W Zespole od momentu założenia : 1999 rok, (ok.400 zagranych koncertów).

Uczestniczyła w większości koncertów i nagrań płytowych. Koncertmistrzyni Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, grę doskonaliła m.in. na kursach mistrzowskich w klasach Idy Haendel i Wandy Wiłkomirskiej. Członkini kameralnych formacji Futyma Quintet, Passo Doble Duo, Michelangelo Ensamble. Występowała na najważniejszych festiwalach w Polsce, a także w Danii, Norwegii, Francji, Niemczech i Szwajcarii, współpracując z wybitnymi wykonawcami klasyki i jazzu. Gra na skrzypcach francuskiego mistrza XIX wieku.


 

Dr Marcin Ostrowski – skrzypce

W Zespole od roku: 2009 (ok. 300 zagranych koncertów).

Doktor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Koncertmistrz orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej. Wielokrotny stypendysta Prezydenta Miasta Wrocławia oraz fundacji Yehudi Menuhin „Live music now!” w Berlinie oraz programu „Młoda Polska”. Studiował w Poznaniu, Berlinie, Manchesterze i Wrocławiu, a także uczestniczył w kursach mistrzowskich, m.in. M. Vengerova i W. Wiłkomirskiej. Ma w dorobku podwójny album nagrany z pianistką Katarzyną Kaczorowską oraz płytę z polskimi kwartetami smyczkowymi w składzie Diverso String Quartet, nagrane dla wytwórni RecArt. W Zespole regularnie pełni rolę solisty. Gra na skrzypcach Pietro Antonio Landolfiego z 1752 roku.


 

Agnieszka Guzek – Szymańska – skrzypce

W Zespole od roku: 2007, (ponad 350 zagranych koncertów).

Ukończyła studia magisterskie w klasie dr. hab. Viktora Kuznetsova na Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz w klasie prof. Natalii Prischepenko w Hochschule für Musik w Dreźnie. W sezonie 2017/ 2018 pracowała w Królewskiej Operze w Sztokholmie, obecnie jest zatrudniona w Elbland Philharmonie Sachsen. Występowała jako solistka m.in. z Wrocławską Orkiestrą Młodzieżową i Orkiestrą Festiwalową im. J. Straussa. Gra na włoskich skrzypcach pochodzących z XIX wieku.


 

Agnieszka Łuksza – skrzypce

W Zespole od roku: 2010, (około 80 zagranych koncertów).

Koncertmistrzyni orkiestry Filharmonii Częstochowskiej. Działalność orkiestrową pod batutą najlepszych polskich i zagranicznych dyrygentów uzupełnia występami w składach kameralnych. Jako członkini Pławner Quartet koncertuje od 2009 roku, współpracując m.in. z Deutchland Radio. Absolwentka Akademii Muzycznych w Poznaniu i Katowicach.
Gra na skrzypcach mistrza z Tyrolu, XVIII wiek.

 


 

Anna Hajok – skrzypce

W Zespole od roku: 2016, ( około 50 zagranych koncertów).

Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gra w Zespole od 2016 roku. Posiada bogate doświadczenie w grze zespołowej, zdobyte w dolnośląskich formacjach muzycznych oraz Sound Factory Orchestra, której koncertmistrzynią była przez 5 lat. Obecnie członkini grupy I skrzypiec Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Gra na mistrzowskim instrumencie z XIX wieku.

 


 

Dagmara Karkulowska – Nowak – skrzypce

W Zespole od roku: 2015, (około 80 zagranych koncertów).

Studentka Akademii Muzycznej w klasie Wiktora Kuzniecowa. Jej działalność wykonawcza obejmuje stanowisko muzyka tutti w Filharmonii Sudeckiej, występy w kwartecie smyczkowym oraz współpracę z teatrem muzycznym Capitol. Spełnia się również pedagogicznie, ucząc dzieci i młodzież w wieku szkolnym.  Gra na skrzypcach J. Heideggera z 18.. roku.


 

Grzegorz Piętowski – skrzypce, altówka

W Zespole od momentu założenia: 1999 rok, ( około 500 zagranych koncertów).

Od początku istnienia Zespołu wziął udział niemal we wszystkich występach, jako prowadzący II skrzypiec i altówek, a także w roli solisty w koncertach podwójnych z Robertem Bacharą. Pełnił również role organizacyjne, odpowiadając m.in. za komunikację międzynarodową. Absolwent klasy skrzypiec Viktora Kuznetsova, z czasem opanował również grę na altówce. Obecnie skrzypek Filharmonii Częstochowskiej. Gra na skrzypcach i altówce XIX-wiecznych mistrzów.


 

Tomasz Kulisiewicz – skrzypce, altówka

W Zespole od roku: 2013, ( ponad 100 zagranych koncertów).

Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie doc. Barbary Śliwickiej-Wysockiej. Grę skrzypcową doskonalił również na wielu kursach mistrzowskich m.in. z I.Heandel, P. Reichertem, D. Stabrawą, prof. K. A. Kulką, P. Tarcholikiem oraz prof. J. Tomesem. Brał udział w wielu konkursach krajowych oraz międzynarodowych. Obecnie pracuje jako Koncertmistrz orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku, godząc grę na skrzypcach z realizowaniem partii altówki w składzie Diverso String Quartet. Gra na skrzypcach ….. z roku oraz na altówce niemieckiego mistrza z XVIII wieku


 

Marlena Grodzicka – Myślak – altówka

W Zespole od roku: 2016, ( ponad 30 zagranych koncertów).

Absolwentka poznańskiej „Szkoły Talentów”, a także uczelni muzycznych w Warszawie, we Wrocławiu i w Kolonii. Była laureatką konkursów skrzypcowych i altówkowych, a także stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako członek orkiestry symfonicznej „Philharmonie of the Nations” wystąpiła w najbardziej prestiżowych sal koncertowych całego świata, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Amsterdam Konzertgebouw , Kuala Lumpur Concert Hall, Singapour Concert Hall, etc. Obecnie pracuje w NFM Wrocław. Gra na altówce francuskiego lutnika z XVIII wieku z prywatnej kolekcji.


 

Kinga Chudzikowska – wiolonczela

W Zespole od roku: 2004 (ponad 350 koncertów).

Ukończyła z wyróżnieniem klasę prof. S. Firleja we Wrocławiu oraz roczne studia w Hannowerze, kontynuując naukę podczas wielu kursów mistrzowskich. Laureatka konkursów wiolonczelowych w kraju i za granicą. W latach 2003-2007 prowadziła sekcję w orkiestrze Młodzieżowej Filharmonii Polsko- Niemieckiej, koncertując podczas festiwali w Czechach, Niemczech, Francji, Austrii i na Słowacji. Od 2004 roku występuje jako lider sekcji i solistka Zespołu, obecnie łącząc to z funkcją solistki Filharmonii Częstochowskiej. Gra na instrumencie francuskiego mistrza z XIX wieku.


 

Zofia Łodygowska – wiolonczela

W Zespole od roku: 2015, ( ok. 30 zagranych koncertów).

Pochodząca z Poznania wiolonczelistka studiowała w Machesterze w Wielkiej Brytanii. Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych i kameralistycznych w Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanii i na Słowacji. W składzie Diverso String Quartet ukończyła studia kameralistyczne w Berlinie w klasie Artemis Quartet oraz prestiżowe International Artist Diploma w Manchesterze dzięki stypendiom m.in. MKiDN, czy Fundacji Yehudiego Menuhina „Live Music Now!”. Obecnie solistka w Filharmoniii Częstochowskiej. Gra na instrumencie niemieckiego mistrza z XVIII wieku.


 

Jakub Myślak – wiolonczela

W Zespole od roku: 2016, ( ponad 30 zagranych koncertów).

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje muzyczne umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich zarówno w dziedzinie gry solowej, jak i kameralistyki. Ma na swoim koncie liczne koncerty w kraju i za granicą. Jako solista i kameralista występował z takimi znakomitości świata muzycznego jak Jozsef Lendvay, Justus Frantz,, Jacek Kaspszyk, Marek Pijarowski, Hanna Banaszak i Zbigniew Wodecki, Gra na instrumencie niemieckim z XVIII wieku.


 

Tomasz Borski – kontrabas

W Zespole od roku: 2003 (ok. 450 zagranych koncertów).

W ciągu 16 lat działalności w Zespole uczestniczył w około 450 koncertach kameralnych w Niemczech, Austrii, Francji, Norwegii i w Polsce. Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie znakomitego pedagoga – Tadeusza Górnego. Obecnie pełni funkcję solisty grupy basowej orkiestry Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.  Gra na kontrabasie francuskiego mistrza z XIX wieku.