Kwintet Fortepianowy FU


Kwintet Fortepianowy FU


dr Grabosz Marcin – fortepian

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego. Jest również absolwentem dyrygentury Akademii Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie prof. Mieczysława Gawrońskiego.

Jako pianista koncertował m.in. w Rosji, Austrii, Słowacji, Holandii i w Niemczech. Dokonał wielu prawykonań utworów wrocławskich kompozytorów. Od lat głównie zajmuje się kameralistyką. Uczestniczy jako pianista – akompaniator w kursach na terenie całego kraju. W maju 2005 roku otrzymał nagrodę specjalną dla najlepszego akompaniatora na Konkursie Muzyki XX Wieku w Warszawie. Jest pianistą grającym przede wszystkim muzykę klasyczną, ale współpracuje również z PWST we Wrocławiu, gdzie aranżuje i wykonuje szeroki zakres kompozycji związanych z piosenką aktorską.

Od 2008 roku jest dyrygentem Orkiestry Symfonicznej OSM I i II stopnia im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. W 2009 roku ukazała się płyta wytwórni CD Accord nagrana przez Marcina Grabosza i Agatę Zubel. Na płycie znajdują się cykle pieśni Aarona Coplanda, Albana Berga i Pawła Szymańskiego oraz „Vers la flamme” Aleksandra Skriabina na fortepian solo.


Dr hab. Viktor Kuznetsov – skrzypce

Założyciel i Kierownik Zespołu: 1999 r. (ponad 500 zagranych koncertów, w większości w charakterze solisty oraz prowadzącego).

Założyciel Zespołu. Laureat Międzynarodowych Konkursów im. H. Wieniawskiego w Poznaniu oraz N. Paganiniego w Genui. Naukę rozpoczął w wieku 4 lat pod okiem ojca – wybitnego profesora Mihaiła Kuznetsova. Absolwent Konserwatorium w Kijowie w klasie prof. B. Kotorowicza. Od 1991 roku mieszka we Wrocławiu, gdzie udziela się jako wykonawca, pedagog i organizator wydarzeń kulturalnych. W Polsce występował pod batutą takich dyrygentów lak W. Michniewski, J. Salwarowski, G. Nowak, M. Pijarowski, wykonując koncerty J. Sibeliusa, N. Paganiniego, L. Bethoovena, P. Czajkowskiego, W. A. Mozarta i innych. Nagrał dwie płyty solowe z muzyką A. Vivaldiego oraz N. Paganiniego. Wykłada na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wiceprezes Towarzystwa Koncertowego, założyciel Fundacji Europejska Sieć Kultury Młodych. Gra na skrzypcach Nicolo Amatiego z 1662 r.


Viktor Kuznetsov Jr. – skrzypce, gitara

W Zespole od 2007 roku. Ponad 300 zagranych koncertów.

Kariera solowa od 11 roku życia. Regularne występy w charakterze solisty w Polsce i za granicą: Hannover, Kijów, Berlin (w tym w Filharmonii Berlińskiej z koncertami F. Mendelssohna, A. Piazzolli J.S. Bacha). Dwie płyty solowe: z muzyką Fritza Kreislera w roku 2002 oraz „Pory Roku” A. Piazzolli w 2004 r. Od 2017 roku prowadzi kwartet smyczkowy, założony wspólnie z muzykami, również grającymi w zespole Ricordanza. Gra też na gitarze. Gra na skrzypcach włoskiego mistrza z XVIII wieku.


Marlena Grodzicka – Myślak – altówka

W Zespole od roku: 2016, ( ponad 30 zagranych koncertów).

Absolwentka poznańskiej „Szkoły Talentów”, a także uczelni muzycznych w Warszawie, we Wrocławiu i w Kolonii. Była laureatką konkursów skrzypcowych i altówkowych, a także stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako członek orkiestry symfonicznej „Philharmonie of the Nations” wystąpiła w najbardziej prestiżowych sal koncertowych całego świata, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Amsterdam Konzertgebouw , Kuala Lumpur Concert Hall, Singapour Concert Hall, etc. Obecnie pracuje w NFM Wrocław. Gra na altówce francuskiego lutnika z XVIII wieku z prywatnej kolekcji.


Jakub Myślak – wiolonczela

W Zespole od roku: 2016, ( ponad 30 zagranych koncertów).

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje muzyczne umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich zarówno w dziedzinie gry solowej, jak i kameralistyki. Ma na swoim koncie liczne koncerty w kraju i za granicą. Jako solista i kameralista występował z takimi znakomitości świata muzycznego jak Jozsef Lendvay, Justus Frantz,, Jacek Kaspszyk, Marek Pijarowski, Hanna Banaszak i Zbigniew Wodecki, Gra na instrumencie niemieckim z XVIII wieku.


Inessa Chychyla – skrzypce

W Zespole od momentu założenia: 1999 rok, (ponad 500 zagranych koncertów).

Absolwentka Akademii Muzycznej we Lwowie ma za sobą bogatą karierę solistki i kameralistki, obejmującą m.in. trasy koncertowe od Rosji po Hiszpanię. W latach 1987-1990 Koncertmistrzyni Orkiestry Kameralnej w Rownie. Uczestniczyła w kilkunastu nagraniach płytowych. m.in. w roli solistki Zespołu na płycie „Vivaldi – Albinoni”. W ramach Towarzystwa Koncertowego i Fundacji ESKM działa na rzecz rozwoju kultury muzycznej. Gra na skrzypcach włoskiego mistrza XVIII wieku.


Dagmara Swystun – skrzypce

W Zespole od roku: 2006 (ponad 400 zagranych koncertów).

Absolwentka klasy skrzypiec Viktora Kuznetsova, w Zespole gra od 2006 roku, pełniąc rolę zastępcy koncertmistrza. Laureatka międzynarodowych konkursów muzycznych w Polsce i Czechach. Jako koncertmistrzyni Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej brała udział w koncertach i festiwali w całej Europie. Obecnie występuje, również, w Diverso String Quartet. Wraz z kwartetem ukończyła prestiżowe studia kameralistyczne w Berlinie i Manchesterze oraz nagrała debiutancki album w 2018 roku. Gra na instrumencie włoskiego mistrza z XVIII wieku.


Kinga Chudzikowska – wiolonczela

W Zespole od roku: 2004 (ponad 350 koncertów).

Ukończyła z wyróżnieniem klasę prof. S. Firleja we Wrocławiu oraz roczne studia w Hannowerze, kontynuując naukę podczas wielu kursów mistrzowskich. Laureatka konkursów wiolonczelowych w kraju i za granicą. W latach 2003-2007 prowadziła sekcję w orkiestrze Młodzieżowej Filharmonii Polsko- Niemieckiej, koncertując podczas festiwali w Czechach, Niemczech, Francji, Austrii i na Słowacji. Od 2004 roku występuje jako lider sekcji i solistka Zespołu, obecnie łącząc to z funkcją solistki Filharmonii Częstochowskiej. Gra na instrumencie francuskiego mistrza z XIX wieku.


Dr Marcin Ostrowski – skrzypce

W Zespole od roku: 2009 (ok. 300 zagranych koncertów).

Doktor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Koncertmistrz orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej. Wielokrotny stypendysta Prezydenta Miasta Wrocławia oraz fundacji Yehudi Menuhin „Live music now!” w Berlinie oraz programu „Młoda Polska”. Studiował w Poznaniu, Berlinie, Manchesterze i Wrocławiu, a także uczestniczył w kursach mistrzowskich, m.in. M. Vengerova i W. Wiłkomirskiej. Ma w dorobku podwójny album nagrany z pianistką Katarzyną Kaczorowską oraz płytę z polskimi kwartetami smyczkowymi w składzie Diverso String Quartet, nagrane dla wytwórni RecArt. W Zespole regularnie pełni rolę solisty. Gra na skrzypcach Pietro Antonio Landolfiego z 1752 roku.


Katarzyna Kozak – skrzypce

Studentka klasy skrzypiec Viktora Kuznetsova oraz śpiewu solowego w klasie Barbary Ewy Werner na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Uczestniczka wielu kursów i festiwali muzycznych w Polsce, Czechach, Francji, Niemczech i na Słowacji. Jako skrzypaczka wielokrotnie koncertowała podczas Festiwalu La Folle Journe di Varsovia, w tym jako członek Orkiestry Symfonicznej Sinfonia Varsovia. Reprezentowała Akademię Muzyczną na festiwalu Pet Rek w Pilznie jako członkini kwartetu smyczkowego, Eurochestries oraz Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. Spełnia się również pedagogicznie, ucząc dzieci i młodzież w wieku szkolnym.


Eliza Juć – skrzypce

Eliza Juć – ukończyła Szkołę Muzyczna I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec prof. Viktora Kuznetsova. Brała udział w wielu kursach muzycznych i warsztatach u wybitnych pedagogów, m.in. Cristiana Ifrima, Marii Orzechowskiej, Macieja Afanasjewa.