Koncert 02.08.2024

Scena Młodych

„Młodzi Wirtuozi”


Koncert pod patronatem:

Wrocław jest pełen młodych talentów! Jedną z misji Filharmonii Uniwersyteckiej jest wspieranie ich rozwoju. Młodzi soliści tego koncertu to laureaci prestiżowych konkursów, od najmłodszych lat przygotowywani do trudnej roli zawodowych artystów. Warto zapamiętać te nazwiska, one stanowią przyszłość polskiej sztuki!

Informacje

Data Koncertu: 02 Sierpnia 2024
Godzina: 19:00
Miejsce: Sala Oratorium Marianum – Uniwersytetu Wrocławskiego
Czas Koncertu: ok. 2x 40 min.
Cena Biletów:
VIP 140 zł (w cenie poczęstunek w przerwie koncertu)
normalny 90 zł
ulgowy 60 zł (studenci i uczniowie)
Wstęp Wolny: Seniorzy i renciści
(Liczba miejsc ograniczona)

Program Koncertu (ok. 2x 40 min):

  • Popisowe utwory klasyczne w wykonaniu młodych laureatów z towarzyszeniem pianisty Tomasza Śliwowskiego

Wykonawcy Koncertu:
Diana Viktoria Cel – skrzypce
Marianna Januszko – trąbka
Damian Łapiński – fortepian
Sylwia Ostrowska – śpiew
Helena Bednarska – skrzypce
Franciszek Kaczyński – trąbka

 

02 Sierpnia 2024

Biografie

Diana Viktoria Cel – Czternastoletnia skrzypaczka z Wrocławia, uczy się w PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Jest laureatką ponad stu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie w Odessie oraz Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Mińsku, I miejsca na Międzynarodowym Konkursie w Zaporożu na Ukrainie, I miejsc na Międzynarodowych Konkursach w Wiedniu, Rzymie, Paryżu, Turcji, Białorusi, Serbii i na Słowacji. Zdobyła Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym w Moskwie. Uzyskała również dwukrotnie I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym na Ukrainie w kategorii zespołów kameralnych.
Wielokrotna stypendystka Prezydenta Wrocławia oraz Fundacji Edukacji Międzynarodowej pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego. W latach 2017-2019 otrzymywała nagrodę specjalną Złotego Orła Burmistrza Trzebnicy za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jest również stypendystką ogólnopolskiego programu Bank Talentów w Warszawie. W 2022r. nagrała płytę z miniaturami skrzypcowymi, wydaną przez Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Wykonywała tam dedykowaną jej „Miniaturę Bałkańską” Iwony Kisiel. W 2023r została laureatką konkursu Fundacji Ze Sztuką przez Świat, wygrywając sesję nagraniową w Studio Polskiego Radia w Warszawie.
Brała udział w koncertach i festiwalach muzycznych m.in. Wratislavia Cantans, Silesia Sonans, Akademia Małego Artysty w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu. W roku 2020 i 2021 wystąpiła na scenie Filharmonii w Hamburgu jako laureatka Międzynarodowego Konkursu Stage4Kids. W 2022 i 2023 roku koncertowała z Orkiestrą Kameralną na Słowacji jako laureatka Konkursu Skrzypcowego Prime Violin. W 2024 roku wystąpiła jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Zabrzu. Jej pasją obok gry na skrzypcach jest opera i śpiew oraz gra na fortepianie. W wolnym czasie lubi jeździć na deskorolce i pokonywać trasy w parkach linowych.

Damian Łapiński – Urodził się w 2013 r. we Wrocławiu. Zainteresowanie muzyką zaczął wykazywać w wieku 4 lat. Od tego czasu pobierał nauki śpiewu, a wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Od 2020 r. jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Katarzyny Kaczorowskiej. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in: I miejsca na VI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Online w Trzcianie, V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Młodzi wirtuozi” im. Carla Czernego w Zamościu, XIV Ogólnopolski Konkurs „Mały czy duży wirtuoz” w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs im. Moniki Sikorskiej-Wojtachy w Wieliczce, XI Ogólnopolski Konkurs „Zimowe Impresje 2” w Krakowie, XVII Konkurs Młodych Instrumentalistów im. S. Woytowicz w Jaśle, oraz innych nagród Polsce, Niemczech i na Węgrzech. Zdobył V nagrodę na 30 Międzynarodowym Konkursie Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. W październiku 2022 r. otrzymał stypendium Prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej dla młodych utalentowanych wrocławian. Damian rozwija swoje muzyczne umiejętności również w zakresie śpiewu i tańca w Młodzieżowej Akademii Musicalowej. Od października 2022 r. występuje w Teatrze Muzycznym „Capitol” we PrezydeWrocławiu, wcielając się w rolę Benjiego w spektaklu „Priscilla Królowa Pustyni. Musical”.

Sylwia Ostrowska  – To utalentowana dwunastoletnia Wrocławianka. Śpiewu uczy się od 6 roku życia uczęszczając na lekcje grupowe i indywidualne. Obecnie nauczycielami, którzy dbają o rozwój wokalny sa Piotr Jaroński i Anna Rejda. Do jej największych sukcesów zaliczyć można I miejsce na XVIII Przeglądzie Twórczości Zakazanej w PRL-u we Wrocławiu oraz dwukrotnie III nagrodę podczas XI i XII edycji Dolnośląskiego Konkursu Pieśni Artystycznej dla Amatorów organizowanych przez wrocławską Akademie Muzyczną. Poza śpiewem ćwiczy także grę na fortepianie. W wolnym czasie uwielbia malować, rysować i jeździć konno.

Marianna Januszko – Jest uczennicą 7 klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 3 we Wrocławiu. Trąbką zainteresowała się w wieku 6 lat i od tamtej pory rozwija swoje umiejętności w grze na tym instrumencie. Marianna jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, m.in. 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2023, 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Trąbkowym „Mały Trębacz” w Trąbkach Wielkich, 2 miejsce w 22. Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej ProBohemia 2024 w Ostrawie, 1 miejsce w XIX Konkursie Młodych Solistów w Jaworznie, 1 miejsce w XXXI Konfrontacjach Instrumentów Dętych Blaszanych w Oławie, 2 miejsce w XVI Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych JUPITER 2023 w Krakowie, 2 miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie dla Trębaczy w Szczecinie. Od roku 2021 jest także stypendystką Prezydenta Wrocławia. W wolnym czasie rysuje, trenuje siatkówkę, a zimą jeździ na snowboardzie.

Helena Bednarska – Jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Na skrzypcach gra od 7 roku życia. Doskonaliła umiejętności m.in. pod okiem Marcina Ostrowskiego, Viktora i Michala Kuznetsovów. Miała przyjemność uczestniczyć w kursach skrzypcowych u Stanislava Pronina , skrzypka Filharmoników Berlińskich. Regularnie bierze udział w cyklach koncertów Akademii Małego Artysty (AMA) we Wrocławiu. W ramach Akademii zagrała już ponad 30 koncertów solowych. Od 2022 roku gra w składzie Zespołu Solistów Ricordanza oraz koncertuje w składzie orkiestry Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu m.in. w Filharmonii Berlińskiej oraz na festiwalu muzycznym w Udine we Włoszech. Jako solistka kilkukrotnie występowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej, wykonując m.in. I koncert skrzypcowy M. Brucha, Symfonię Hiszpańską E.Lalo i Navarrę P. de Sarasate. Jej muzyczne zainteresowania zmierzają w kierunku kameralistyki. Poza muzyką, Hela chętnie spędza czas z przyjaciółmi, rysuje, a w wolnych chwilach oddaje się czytaniu literatury obcojęzycznej.

Franciszek Kaczyński – Urodzony w 2007 r., naukę gry na trąbce rozpoczął w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. nr 3 im. Prof. M. Zduniaka we Wrocławiu, gdzie przez 8 lat kształcił się pod kierunkiem Aleksandra Zalewskiego. Obecnie gry na trąbce uczy się u Mirosława Wenca w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st., im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu oraz w Szkole Mistrzowskiej prof. Igora Cecocho. Gra w szkolnej orkiestrze, zespole kameralnym, a także w zespole Marching Band. Doskonali swoje umiejętności dlatego, biorąc udział w licznych warsztatach i angażując się w różne projekty oraz wydarzenia muzyczne. Jest laureatem kilkudziesięciu konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. I miejsca na Międzynarodowym Laszlo Spezzaferri International Music Prize w Veronie, I miejsca na International Viennese Spring Music Competition 2022, II miejsca na Tiziano Rossetti International Music Competition w Szwajcarii, I miejsca na Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku oraz Międzynarodowym Konkursie „Instrumenty Dęte” w Jastrzębiu Zdrój, Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Trąbkowym „Mały Trębacz w Trąbkach Wielkich”, Grand Prix na XIXX Konfrontacjach Instrumentów Dętych Blaszanych w Oławie oraz Grand Prix w Wadowicach, II miejsca na IX Ogólnopolskim Konkursie im. Ludwika Lutaka w Krakowie, a także III miejsca w kategorii młodzieżowej na IX Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu. Jest wielokrotnym stypendystą Prezydenta Wrocławia. W roku szkolnym 2022/2023 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Interesuje się różnymi gatunkami muzyki, uprawia różne sporty, przez wiele lat z sukcesami trenował piłkę nożną. Od dzieciństwa jego pasją jest geografia.

SALA ORATORIUM MARIANUM UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO


02 Sierpnia 2024