Koncert 12.07.2024

Perły Kameralistyki

„Klasyka w rytmie tanga”


Koncert pod patronatem:

Kiedy u nas lato w pełni, w Argentynie właśnie nastała zima. Cztery pory roku w Buenos Aires wybrzmiewają południowoamerykańskim temperamentem i rzewnymi melodiami. Muzyka Astora Piazzoli niczym fala rozlała się stamtąd w najdalsze zakamarki świata, odnosząc bezprecedensowy sukces międzynarodowy. Klasyka w rytmie tango nuevo nikogo nie pozostawi obojętnym!

Informacje

Data Koncertu: 12 Lipca 2024
Godzina: 19:00
Miejsce: Sala Oratorium Marianum – Uniwersytetu Wrocławskiego
Czas Koncertu: ok. 2x 40 min
Cena Biletów:
VIP: 140 zł (w cenie poczęstunek w przerwie koncertu)
normalny 90 zł
ulgowy 60 zł (studenci i uczniowie)
Wstęp Wolny: Seniorzy i renciści
(Liczba miejsc ograniczona)

Program Koncertu (ok. 2x 40 min):

  • A. Piazzola- “Pory roku w Buenos Aires”
  • A. Piazzola – Oblivion, Libertango i inne tanga w opracowaniu na zespół kameralny

Wykonawcy Koncertu:

Viktor Kuznetsov – skrzypce
Zespół Solistów Filharmonii Uniwersyteckiej

12 Lipca 2024

Biografie

Viktor Kuznetsov  urodził się w 1963 roku w Taganrodze w rodzinie muzyków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w czwartym roku życia u swojego ojca, wybitnego pedagoga Michala Kuzniecowa. W 1981 roku rozpoczął studia solistyczne w klasie profesora B. Kotorowicza w Konserwatorium Kijowskim. W 1986 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Polsce, a w 1987 roku – laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui (Włochy). Od 1991 roku artysta mieszka i pracuje we Wrocławiu. W latach 2003/04 był pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu im. N.Paganiniego oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Wirtuoz”. Jest założycielem i Dyrektorem Artystycznym Wrocławskiego Zespołu Solistów Ricordanza oraz Wrocławskiej Orkiestry Festiwalowej. Nagrał z tymi zespołami wiele płyt CD, w tym na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans w 2002r. ( rekonstrukcja koncertu N. Paganiniego we Wrocławiu z 1829 roku). Na zamówienie Towarzystwa Muzycznego im. J. Zaidlera powstała płyta CD pt. „Musica Sacromontana”, która otrzymała w 2008 roku prestiżową nagrodę muzyczną „FRYDERYK”. Artysta stale koncertuje w Polsce i za granicą: w Niemczech, Norwegii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii. Jego „perfekcyjny i natchniony styl gry został doceniony przez najbardziej wymagającą publiczność”(Tagesspiegel). Artysta od czasu swojego debiutu w 2004 roku w Filharmonii Berlińskiej regularnie występuje jako solista na tej prestiżowej scenie muzycznej. Wiktor Kuzniecow od 1991 roku prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. K.Lipińskiego we Wrocławiu. Od 2002 roku pełni funkcję wiceprezesa Wrocławskiego Towarzystwa Koncertowego. Od 2013 roku jest Prezesem Fundacji ESKM (Europejska Sieć Kultury Młodych), której głównym zadaniem jest promocja młodych utalentowanych artystów. Jest inicjatorem i współzałożycielem w roku 2018 Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu, w której pełni funkcję dyrektora artystycznego.

Zespół Solistów Filharmonii Uniwersyteckiej powstał na bazie Zespołu „Ricordanza”, założonego w 2000 roku przez Victora Kuznetsova, wybitnego skrzypka i pedagoga. Skupia najlepszych wrocławskich muzyków, grających na mistrzowskich instrumentach z XVIII i XIX wieku. Artyści łączą grę solową i zespołową, jednocześnie eksponując swoje indywidualne umiejętności oraz tworząc unikalne brzmienie jako kameralna orkiestra. Zespół wykonuje repertuar od baroku włoskiego i niemieckiego po dzieła współczesne. Koncertowali w wielu krajach europejskich, uczestniczyli w renomowanych festiwalach oraz występowali w słynnych salach koncertowych, w tym w Filharmonii Berlińskiej. Za płytę z muzyką J. Zeidlera Zespół otrzymał prestiżową nagrodę Fryderyk.

SALA ORATORIUM MARIANUM UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO


12 Lipca 2024